10K Gold 1/2 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Square Studs | Banter
Select Your Metal: Yellow Gold

Have a question about 10K Gold 1/2 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Square Studs?
Need help with this 10K Gold 1/2 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Square Studs?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.45000 |
| Color | I |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Princess |
| Stone Class | Created |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Solitaire Studs |
| Earring Back Type | Screwback |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 5 mm |
| Height | 5.00 mm |