14K Gold Plated CZ Ribbon Heart Pendant - 18" | Banter
Select Your Metal: Yellow Gold Plated

Have a question about 14K Gold Plated CZ Ribbon Heart Pendant - 18"?
Need help with this 14K Gold Plated CZ Ribbon Heart Pendant - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Cubic Zirconia |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.3 x 1.5 x 1.75 x 2.0mm |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1.3 |
| Chain Solidity | Solid |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 032 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 17.66 mm |
| Height | 22.13 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |